W roku 2025 Szkoła Podstawowa nr 6 w Redzie rozpoczęła działania w ramach innowacyjnego projektu „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo”. Ma on na celu stworzenie wspólnoty edukacyjnej (uczniów, rodziców i nauczycieli), która odpowiedzialnie i świadomie korzysta z technologii cyfrowych, jednocześnie dbając o zdrowie psychiczne i fizyczne uczniów.
W związku z tym na przerwach dzieci oraz młodzież mogą wziąć udział w różnych atrakcjach dających szansę na wspólną zabawę, integrację czy relaks. Podczas aktywnych przerw można bawić się, czy potańczyć przy muzyce, skorzystać ze sprzętu sportowego na sali gimnastycznej. Odbyły się już mistrzostwa gry w szachy, warsztaty szydełkowania, kiermasz wypieków, czy szalony tydzień. W najbliższym zaś czasie planowane są mistrzostwa w układaniu kostki Rubika na czas. Dzieci, które pragną wyciszenia, mogą skorzystać z sali ciszy i relaksu. Wszystkie te działania mają miejsce przy współpracy i pod opieką specjalistów.
Staramy się również dbać o rozwój dorosłych. Rodziców i nauczycieli. Dlatego wszyscy oni mogli uczestniczyć w spotkaniu z założycielem i prezesem fundacji „Dbam o mój z@sięg”, Maciejem Dębskim, które odbyło się 12 lutego br. W ramach tego spotkania podniesiony został temat: Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób o nią zadbać? Przez ponad 90 minut prelegent rozmawiał z przybyłymi o potrzebach dzieci w świecie cyfrowym, o rozsądnym podejściu do użytkowania sprzętu typu smartfon, tablet, laptop itd. O meandrach wychowania cyfrowego dzieci w świecie, w którym dostęp do mediów jest tak powszechny.
Webinar spotkał się ze sporym zainteresowaniem przybyłych dorosłych i otwiera cykl takich prelekcji, które twórcy projektu „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo” planują zrealizować w redzkiej Szóstce.
aKa