Język kaszubski
Witómë
Język kaszubski
Od września 2016 r. w naszej szkole odbywa się nauka języka regionalnego - kaszubskiego dla uczniów naszej szkoły. Podczas zajęć lekcyjnych, uczniowie poznają język, ale także odkrywają zabytki najbliższej okolicy, historię, geografię i kulturę naszego regionu. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, gier edukacyjnych w sposób motywujący uczniów do twórczej pracy. Podczas lekcji dzieci uczestniczą w zajęciach darmowych, śpiewają piosenki regionalne, słuchają opowiadań i baśni kaszubskich, wykonują prace plastyczne.
Zajęcia finansowane są z dodatkowej subwencji oświatowej, dzięki czemu nauka nie odbywa się tylko w szkolnych ławkach, ale także w terenie w formie wycieczek, warsztatów i spotkań ze znanymi w regionie osobami. Wycieczki oraz podręczniki, z których korzystają uczniowie podczas lekcji są bezpłatne dla rodziców.
W roku szkolnym 2024/2025 zajęcia prowadzą nauczycielki języka kaszubskiego: pani Janina Czerwionke pracujące w oparciu o program nauczania języka kaszubskiego z elementami wiedzy o Kaszubach „Z kaszëbsczim w szkòle”.
Dzięki nauce języka kaszubskiego uczniowie mają możliwość:
- poznać region kaszubski, jego historię, przyrodę, tradycje i kulturę poprzez wycieczki oraz lekcje terenowe,
- podtrzymywać kulturę i tradycję regionalną przodków,
- kształcić sprawność mówienia, słuchania, czytania i pisania w języku kaszubskim, w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych,
- wzbogacać wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością,
- poznać pieśni i tańce, zwyczaje i obrzędy kaszubskie,
- uczestniczyć w życiu środowiska lokalnego i kulturze regionu, poprzez udział w konkursach i innych imprezach edukacyjno-kulturalnych.
Organizacja języka kaszubskiego w szkole
Składanie wniosku
- Naukę języka kaszubskiego może rozpocząć uczeń klasy pierwszej szkoły podstawowej, którego rodzice złożą odpowiedni wniosek w sekretariacie szkoły - druk wniosku do pobrania na stronie szkoły lub w sekretariacie.
- Wniosek złożony raz obowiązuje na cały okres nauki dziecka w szkole. Składa się go na zasadzie dobrowolności do 20 września nowego roku szkolnego, w którym dziecko rozpoczyna naukę w klasie pierwszej. Rodzice mogą dziecko wypisać z zajęć drogą pisemnej rezygnacji do dnia 29 września - druk rezygnacji do pobrania na stronie szkoły lub w sekretariacie. W wyjątkowych przypadkach rodzice mogą wypisać dziecko z zajęć drogą pisemnej rezygnacji, jednak nie wcześniej niż z końcem roku szkolnego.
- Dla uczniów, którzy zostali zapisani na zajęcia, nauka języka kaszubskiego zaliczana jest do obowiązkowych zajęć edukacyjnych (zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów obowiązkowych, wpływ na klasyfikację i promowanie).
Na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz.U. 2017 poz. 1627 z póź. zm.)